Kuuluvuus

Radio Classicin FM taajuudet:

Helsinki 92,9 MHz 

Hämeenlinna 88,1 MHz 

Kuopio 94,8 MHz

Lahti 107,4 MHz

Oulu 99,6 MHz 

Tampere 92,2 MHz 

Turku 106,8 MHz 

Voit kuunnella Radio Classicia myös Radiot.fi-sovelluksen kautta tai alalaidasta löytyvällä soittimella.

Radio Classicin kaapelitaajuudet:

Tarkempaa tietoa kaapelijakelusta saa oman paikkakunnan jakelijalta tai taloyhtiöstä

Digiradiot: 

Icecast: https://stream.gbtimes.com/classic

Nyt soi

Höhne Carl

Slavonic Fantasy

Ohjelmarunko

Arkisin

Classicin yö klo 00.00-6.00

Tauotonta klassista klo 6.00-7.00

Classicin aamu klo 7.30-11.00 Juonnettu aamuohjelma, toimittajana Mika Lintu

Classicin parhaat klo 11.00-12.00

Intermezzo klo 12.00-13.00

Classicin parhaat klo 13.00-14.00

Classicin iltapäivä klo 14.00-17.00 Suora lähetys. toimittajana Jutta Jelys

Teematunti klo 17.00-18.00

Classicin siniset hetket klo 18.00-21.00

Classicin iltasoitto klo 21.00-00.00

Radio Classicin uutiset arkisin 06.00-22.00

Lauantaisin

Classicin yö klo 00.00-6.00

Classicin viikonloppu klo 6.00-10.00

Maailman kauneinta musiikkia klo 10.00-12.00

Classicin parhaat klo 12.00-18.00

Classic elokuvissa klo 18.00-19.00 (U)

Classicin iltasoitto klo 20.00-00.00

Uutiset tasatunnein arkisin 7.00-22.00, arkipyhinä klo 8–22.00

Sunnuntaisin

Classicin yö klo 00.00-6.00

Classicin viikonloppu klo 6.00-9.00

Gloria klo 9.00-11.00

Maailman kauneinta musiikkia klo 11.00-12.00

Classicin parhaat klo 12.00-22.00

Classicin iltasoitto klo 22.00-00.00

Uutiset viikonloppuisin klo 8.00–22.00